Rok 2020 – rokiem pod znakiem upadłości konsumenckiej
Jak łatwo przewidzieć rok 2020 okazał się trudny dla wielu osób również w kwestiach finansowych. Na powyższy fakt wpływ, co oczywiste miała pandemia ale i inne trudności w uzyskiwaniu przychodu wystarczającego na pokrycie nawet bieżących i koniecznych wydatków. Ta sytuacja zmusiła największą jak dotąd liczbę osób fizycznych do złożenia wniosków o ogłoszenie upadłości. Wnioski te po zmianie przepisów i złagodzeniu przesłanek ogłoszenia upadłości w marcu 2020 roku były przez sądy w zasadzie zawsze uwzględniane.
Ogromny wzrost ogłaszanych upadłości w 2020
Liczba rozpoznanych wniosków i ogłoszonych upadłości rosła z miesiąca na miesiąc by w grudniu 2020 roku osiągnąć pułap aż 1 809 spraw, a w całym roku 13 084 spraw. Dla porównania w grudniu 2019 roku sądy postanowiły o ogłoszeniu 826 upadłości, a w całym roku o 7 944 sprawach. Dane z lat poprzednich (2015 – 2018) wykazują jeszcze niższe wyniki co potwierdza lawinowy wręcz wzrost ogłoszonych upadłości konsumenckich w 2020 roku.
Co ciekawe upadłość konsumencka dotyczyła przede wszystkim osób w wieku 40 – 49 lat, rzadziej 30 – 39 lat. Częściej dotykała ona kobiet aniżeli mężczyzn.
Z większą ilością danych można zapoznać się na stronie Centralnego Ośrodka informacji Gospodarczej.
Prognoza na 2021 rok
Przewidujemy, iż w roku 2021 liczba ogłoszonych upadłości przekroczy niechlubny rekord z 2020 roku. Wpływ na powyższe będą miały skutki epidemii koronawirusa, możliwe załamanie rynku pracy ale i świadomość dłużników co do możliwości skorzystania z instytucji upadłości. Wielu z nich, a w szczególności tych którzy wpadli w tak zwaną pętlę zadłużenia zdecyduje się na ten właśnie krok jako ostatnia szansa na „wyjście z długów”.
Z naszego doświadczenia wynika, iż prawidłowo sporządzony wniosek, nie dotknięty wadami formalnymi oraz rzetelna współpraca z syndykami pozwala na skuteczne i szybkie załatwienie sprawy. W najbliższym czasie zamieścimy statystyki dotyczące długości rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości w danym sądzie.